Gdzie może pracować analityk finansowy?
Data publikacji 21 listopada 2022
Praca w finansach to kierunek obierany coraz częściej przez wielu poszukujących etatu kandydatów, a biorąc pod uwagę aktualną strukturę rynku, to trudno jest dziwić się tym tendencjom. Kuszą nie tylko potencjalnie wysokie zarobki, ale i prestiż związany z pełnioną funkcją. Jednym z zawodów kojarzących się z tą branżą jest oczywiście analityk finansowy. Jakie wymagania trzeba spełnić żeby nim zostać i na jakie zarobki można liczyć? Gdzie może pracować analityk finansowy? Gdzie najlepiej szukać takiej pracy? Na te i inne pytania odpowiadamy w niniejszym artykule.
Kim jest analityk finansowy? Wymagania i zarobki
Analityk finansowy, jak sama nazwa wskazuje, zajmuje się kompleksową analizą budżetu podmiotu go zatrudniającego, przygotowując określone strategie w oparciu o zgromadzone dane. W nieco większych detalach fakt ten opisując, jego zakres obowiązków to przede wszystkim tworzenie przejrzystych i zrozumiałych, cyklicznych raportów finansowych, źródłem danych dla których jest przeszła i bieżąca sytuacja w firmie, a także prognozy dotyczące przyszłości. Analityk finansowy ściśle współpracuje z działem księgowości oraz dyrektorami operacyjnymi.
Wśród najbardziej oczywistych wymagań, należy oczywiście wyróżnić wykształcenie wyższe ekonomiczne – w teorii nie jest to wymóg prawny, ale jest bardzo mało prawdopodobne by którykolwiek pracodawca podjął ryzyko związane z zatrudnieniem osoby o niższym wykształceniu na tak odpowiedzialne stanowisko. Niezbędna będzie także biegła obsługa komputera i znajomość przynajmniej jednego języka obcego. W przypadku wielu ofert nie obejdzie się także bez doświadczenia na podobnym stanowisku.
Na jakie wynagrodzenie może liczyć analityk finansowy? Zarobki na tym stanowisku uzależnione są oczywiście od jego stażu, a także formatu zatrudniającego go przedsiębiorstwa, jednak szacuje się, że jego pensja w ujęciu miesięcznym nie będzie niższa niż 7 050 złotych brutto, bez większych problemów sięgając nawet 8 500 złotych brutto miesięcznie.
Najłatwiejszy sposób na zdobycie pracy jako analityk finansowy
Choć wyróżnić możemy przynajmniej trzy metody na zdobycie zatrudnienia, to przyznać należy, że tylko jedna z nich pozytywnie zaskoczy Cię swoją efektywnością. Chodzi oczywiście o internet i wszelkiego typu portale ogłoszeniowe, agregujące rozmaite oferty pracy. Jednym z wiodących jest Gowork (zobacz) i to właśnie dzięki niemu najszybciej zdobędziesz pracę jako analityk finansowy, ciesząc się stabilną i dobrze płatną posadą.
W przypadku studentów poszukujących stażu czy praktyk, dobrą opcją może być osobiste wybranie się do określonego zakładu pracy i złożenie w nim swojego CV. Nie jest to, rzecz jasna, gwarant natychmiastowego zatrudnienia, ale jeżeli uda Ci się wystarczająco dobrze wypaść podczas spotkania, to możesz być pewien, że Twoja kandydatura zostanie priorytetowo potraktowana podczas najbliższej rekrutacji.
Ostatnią z godnych zauważenia możliwości jest lokalny urząd pracy, za pośrednictwem którego każdy może w łatwy sposób znaleźć zatrudnienie, niezależnie od profesji czy wykształcenia – zarówno dzięki odpowiedzeniu na najświeższe z ofert, jak i poprzez zarejestrowanie się jako osoba bezrobotna i zdanie się na pomoc urzędników.
Gdzie może pracować analityk finansowy?
Praca dla analityka finansowego jest coraz bardziej powszechna, dotycząc wielu rosnących w siłę przedsiębiorstw, niekoniecznie związanych z finansami. Niemniej, jak można się domyślać, zdecydowanie największy popyt na jego usługi będzie można odnotować w sektorze bankowym, w księgowości, czy w firmach ubezpieczeniowych.
Obecność analityka finansowego jest absolutnie niezbędna w spółkach giełdowych, gdzie budżety przedsiębiorców mają dużo bardziej skomplikowaną naturę niż w przypadku innych form prowadzenia działalności gospodarczej.