Stwierdzenie nabycia spadku

Stwierdzenie nabycia spadku. Czym jest i do czego jest potrzebne?

Data publikacji 29 stycznia 2024


Z prawem cywilnym mamy do czynienia na co dzień, choć nawet tego nie zauważamy, ponieważ większość tych czynności nie wymaga nawet spisywania umów lub dokonywania innych czynności prawnych, nie mówiąc już o konieczności kontaktu z adwokatem. Niektóre sytuacje jednak zdarzają się tak rzadko, że nie wiemy jakie są właściwe środki, jakie należy podjąć. Wówczas adwokat okazuje się niezbędny. Nie tylko dlatego, że prawdopodobnie to właśnie on pomoże nam rozwiązać daną sytuację, ale również dlatego, że jest on właściwą osobą, by pomóc nam zrozumieć, w jakiej sytuacji się znaleźliśmy. Jedną z tych sytuacji może być kwestia nabycia spadku.

Jakie dalsze kroki podjąć, gdy otrzymamy spadek?

Informacja o tym, że otrzymaliśmy spadek spotyka nas z reguły w dość przykrych okolicznościach, które dodatkowo utrudniają trzeźwą ocenę sytuacji. Jednak po tym, jak minie pierwszy okres żałoby po stracie bliskiej osoby należy podjąć jakąś decyzję. A to prawo spadkowe przewiduje aż trzy:

  • odrzucenie spadku w całości,

  • przyjęcie spadku wprost,

  • przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza.

O ile pierwsza opcja powinna być w pełni zrozumiała, to wyjaśnić należy dwie kolejne. Przyjęcie spadku wprost oznacza, że nie tylko przyjmujemy płynące z tego korzyści, ale również kłopoty, czyli długi do spłacenia (jeśli w danej sytuacji występują). Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza oznacza natomiast, że ewentualne długi nie przekroczą wysokości spadku, zatem w najgorszym razie pozostajemy z niczym. Na decyzję spadkobierca ma 6 miesięcy od dnia, gdy o przysługującym mu spadku się dowiedział, a brak decyzji zawsze będzie oznaczał przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Adwokat w Katowicach, Warszawie, Krakowie czy Wrocławiu, prowadzący kancelarię zajmującą się prawem cywilnym i specjalizującą się w prawie spadkowym będzie najlepszym kierunkiem, jaki możemy obrać, by poznać szczegóły niezbędnych kroków w tej sprawie.

Stwierdzenie nabycia spadku – czym jest?

Istotną z punktu widzenia prawa spadkowego instytucją jest stwierdzenie nabycia spadku. Jest to alternatywna wobec notarialnego aktu poświadczenia dziedziczenia forma potwierdzenia nabycia spadku. Samo przyjęcie spadku jest dopiero pierwszym krokiem, należy jeszcze urzędowe potwierdzenie tego faktu, a tym właśnie jest opisywana tutaj instytucja prawa spadkowego. O ile akt notarialny, jak sama nazwa wskazuje, wymaga udziału notariusza, to stwierdzenie nabycia spadku odbywa się przed sądem, w którym powinien nas reprezentować pełnomocnik. Kancelaria Adwokacka Adwokat Wilczyński i Partnerzy w Katowicach w zakresie swoich specjalizacji zajmuje się między innymi tego rodzaju sprawami i może podjąć się pełnomocnictwa w takim postępowaniu.

Do czego potrzebne jest stwierdzenie nabycia spadku?

Celem uzyskania postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku jest umożliwienie nieskrępowanego korzystania z przysługujących nam praw, które do tej pory pozostawały ograniczone. Bez niego niemożliwe byłoby wypłacenie przysługujących spadkobiercy środków z konta zmarłego lub sprzedaż odziedziczonej nieruchomości. Niezbędne będzie także w celu dokonania odpowiedniego wpisu w księdze wieczystej. A wreszcie dopiero wtedy będzie możliwe dochodzenie należności od dłużników zmarłego, ale również dochodzenie wierzytelności od zmarłego i jego spadkobierców przez jego wierzycieli.

Niezależnie od tego, którą drogę obierzemy, kontakt z prawnikiem jest nieunikniony. Jeśli zdecydujemy się na opisywaną wyżej ścieżkę, wtedy adwokat będzie tym, do którego powinniśmy się udać, aby otrzymać informacje o kolejnych krokach, jakie należy podjąć, a także zyskać pełnomocnika, który będzie nas w całym postępowaniu reprezentował.

Materiał zewnętrzny

Redakcja liderzyrynku.pl

Redaktorzy na stronie liderzyrynku.pl to doświadczeni specjaliści z obszaru biznesu, finansów i marketingu, gotowi dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem z czytelnikami. Każdy z naszych redaktorów ma bogate doświadczenie w prowadzeniu działalności gospodarczej, zarządzaniu finansami oraz strategiach marketingowych. Nasz zespół skupia się na dostarczaniu praktycznych porad i wskazówek dotyczących zakładania i prowadzenia własnej firmy, zagadnień prawnych związanych z biznesem, analizy rynku oraz skutecznych strategii marketingowych. Jesteśmy tutaj, aby wspierać przedsiębiorców i osoby zainteresowane rozwojem w biznesie, dostarczając rzetelne informacje i inspiracje

Jesteś zainteresowany reklamą?

pomoc przy zakładaniu spółek