Strona główna
Praca
Tutaj jesteś
Praca

Jaka praca bez studiów jest najlepsza?

Data publikacji 27 lipca 2022

Planujesz swoją ścieżkę zawodową lub chcesz zacząć coś nowego, ale chcesz, aby była to praca bez studiów? Na szczęście, rynek się zmienia i do zdobycia zawodu nie jest potrzebne wyższe wykształcenie. 

Jak nie studia to co?

Żeby zdobyć zawód, niepotrzebna jest matura, a w niektórych przypadkach nawet ukończenie szkoły średniej. Obecnie, istnieją szkoły policealne, które podczas rekrutacji nie wymagają zdanej matury, a w większości z nich, o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń lub uiszczenie opłaty. 

W takich szkołach można zdobyć zawód taki jak technik usług kosmetycznych, zostać technikiem BHP, florystą, technikiem masażystą, higienistą stomatologicznym i wiele innych. Wszystkie kierunki dostępne są na stronach poszczególnych szkół policealnych. Po zdaniu egzaminu końcowego, absolwent otrzymuje odpowiednie kwalifikacje i możliwość wykonywania wybranego zawodu.

Kursy zawodowe

Innym sposobem na zdobycie pracy bez studiów, jest ukończenie kursu. Zazwyczaj trwa krócej niż nauka w szkole policealnej, ale również kończy się egzaminem, dzięki któremu uzyskuje się kwalifikacje i prawo do wykonywania zawodu. Kierowane są do każdego, niezależnie od wykształcenia. Warunkiem uczestnictwa w zajęciach jest zapisanie się i uiszczenie opłaty. Wśród kursów zawodowych można znaleźć zawody takie jak: technik ekonomii, administracji, usług fryzjerskich, technik programista, rachunkowości i wiele innych. 

Własny interes

Otworzenie własnego biznesu po ukończeniu szkoły, wcale nie jest pomysłem zarezerwowanym dla nielicznych. Warunkiem rozpoczęcia go jest pomysł na firmę, trochę odwagi i własny wkład finansowy. Ostatnia część jest niestety często niezbędna, nawet jeśli staramy się o dofinansowanie na start. Dlatego swoją przyszłość należy planować już od najmłodszych lat.

Praca bez studiów a doświadczenie

Zdobyty na kursach zawód lub uzyskane wykształcenie, stało się w ostatnich latach sprawą prawie drugorzędną. Obecnie, pracodawcy zwracają ogromną uwagę na doświadczenie, jakie posiada osoba ubiegająca się na dane stanowisko. W 2020 roku, blisko 42% osób w wieku 25-34 lat, posiadało wykształcenie wyższe. Niestety, rynek pracy stawia teraz na praktyczne umiejętności, a nie tytuł naukowy. Stąd dobrym pomysłem jest zdobyć zawód, który plasuje się w czołówce najlepiej zarabiających i od najwcześniejszych lat zdobywać doświadczenie:

  • programista – średnie miesięczne zarobki wynoszą około 8 tys. zł brutto,
  • kontroler ruchu lotniczego – do zdobycia tego zawodu wymagane są ponadprzeciętne umiejętności, a zarobki wynoszą około 10 tys. zł brutto miesięcznie,
  • tester oprogramowania – pracownik w tym zawodzie może liczyć na zarobki w okolicy 6,5 tys. zł brutto za miesiąc,
  • agent nieruchomości – początkowy pracownik może zarobić miesięcznie nawet 5,5 tys. zł brutto,

Równie duże kwoty można zarabiać będąc na stanowisku kierowniczym i zarządczym, jednak do takiego awansu niezbędne jest wspominane już doświadczenie, cierpliwość i wiedza odpowiednia do stanowiska.

MOOKA

Redakcja liderzyrynku.pl

Redaktorzy na stronie liderzyrynku.pl to doświadczeni specjaliści z obszaru biznesu, finansów i marketingu, gotowi dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem z czytelnikami. Każdy z naszych redaktorów ma bogate doświadczenie w prowadzeniu działalności gospodarczej, zarządzaniu finansami oraz strategiach marketingowych. Nasz zespół skupia się na dostarczaniu praktycznych porad i wskazówek dotyczących zakładania i prowadzenia własnej firmy, zagadnień prawnych związanych z biznesem, analizy rynku oraz skutecznych strategii marketingowych. Jesteśmy tutaj, aby wspierać przedsiębiorców i osoby zainteresowane rozwojem w biznesie, dostarczając rzetelne informacje i inspiracje

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?