Strona główna
Technologie
Tutaj jesteś
Technologie

Co to jest FTTH i jak działa?

Data publikacji 25 lipca 2022

Internet ma obecnie prawie każde gospodarstwo domowe. Coraz więcej właścicieli decyduje się także na światłowód do domu, czyli FTTH. Nie każdy jednak wie, jak on działa i jakie warunki trzeba spełnić, żeby zainstalować go u siebie. 

Czym jest FTTH?

Najogólniej rzecz ujmując, FTTH to odmiana szerokopasmowego systemu telekomunikacyjnego. Oferuje on dostęp do Internetu, usług telefonicznych oraz telewizji. Od innych rodzajów światłowodów odróżnia go to, że jest poprowadzony bezpośrednio do domu abonenta z centrali. 

Jak wygląda proces budowy?

Aby powstała nowa sieć światłowodowa w danym miejscu, musi zostać zainicjowana budowa przez operatora. Na rozpoczęcie prac, musi on uzyskać liczne zgody, również od mieszkańców. Gdy ten warunek jest spełniony, należy stworzyć projekt budowlany dla danego regionu. Prace trwają około 9 miesięcy i finansowane są zazwyczaj przez operatora wraz z dofinansowaniami. 

FTTH – jak działa?

Zasada działania FTTH polega na doprowadzeniu światłowodu od centrali do domu bądź mieszkania klienta. Może być on również umieszczony po zewnętrznej ścianie. Dzięki bezpośredniemu połączeniu, pomiędzy użytkownikiem a dostawcą Internetu nie ma barier, które mogą zakłócić przesył. Kabel światłowodowy, za pomocą którego dostarcza się dane, zrobiony jest z włókna szklanego, a transmisja odbywa się za pomocą światła. 

Dzięki takiemu rozwiązaniu, użytkownik posiada niezmienny, szybki i nieograniczony dostęp do Internetu, niezależnie choćby od pogody. FTTH jest szybszy od połączeń mobilnych, satelitarnych i kablowych, nawet o 100 razy. Prędkości połączenia nie zmienia się nawet wtedy, gdy z Internetu korzysta wiele osób. 

Typologia FTTH

Internet światłowodowy ze względu na wykorzystywaną technologię, można podzielić na dwa rodzaje – aktywną sieć optyczną i pasywną sieć optyczną. Ta pierwsza, do przesyłu danych wykorzystuje routery, przełączniki czy multipleksery. Sygnał, który opuszcza centralę, kierowany jest bezpośrednio do użytkownika. Z kolei pasywna sieć optyczna, do transmisji wykorzystuje terminal optyczny i jednostkę sieci optycznej, która znajduje się po stronie użytkownika. Ten rodzaj przesyłu danych można rozgałęziać, co pozwala na obniżenie kosztów budowy i sprzętu. 

FTTH w Polsce

Na tle Europy, Polska nie wypada najlepiej. W państwach Unii Europejskiej, w 2019 roku, blisko 40% gospodarstw domowych miało dostęp do sieci światłowodowej.  Polska, w tym samym czasie, uzyskała wynik jedynie 6,5%. W całej Europie, najlepsza sytuacja jest na Litwie, Łotwie, w Islandii i Norwegii, gdzie procent gospodarstw domowych z dostępem do Internetu światłowodowego wyniósł blisko 100%. 

Podsumowanie

Internet światłowodowy w ostatniej dekadzie stał się niezwykle popularny. Gwałtowne zapotrzebowanie na FTTH widać wyraźnie, szczególnie od 2017 roku, kiedy wzrost abonentów w skali roku wyniósł 400%. Kolejne gospodarstwa decydują się na podłączenie do światłowodu, dzięki czemu zyskują błyskawiczne łącze, dostęp do telewizji i usług telefonicznych bez zakłóceń.

Redakcja liderzyrynku.pl

Redaktorzy na stronie liderzyrynku.pl to doświadczeni specjaliści z obszaru biznesu, finansów i marketingu, gotowi dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem z czytelnikami. Każdy z naszych redaktorów ma bogate doświadczenie w prowadzeniu działalności gospodarczej, zarządzaniu finansami oraz strategiach marketingowych. Nasz zespół skupia się na dostarczaniu praktycznych porad i wskazówek dotyczących zakładania i prowadzenia własnej firmy, zagadnień prawnych związanych z biznesem, analizy rynku oraz skutecznych strategii marketingowych. Jesteśmy tutaj, aby wspierać przedsiębiorców i osoby zainteresowane rozwojem w biznesie, dostarczając rzetelne informacje i inspiracje

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?