liderzyrynku.pl

Blog tematyczny o biznesie i finansach

Biznes

Skąd wziąć bazę danych firm?

Skąd wziąć bazę danych firm?

Skąd pozyskać bazę danych firm? Z tym pytaniem boryka się wiele osób, których praca polega między innymi na pozyskiwaniu nowych firm do współpracy. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż przy użyciu legalnych metod wcale nie jest to takie proste, jak mogłoby się to wydawać. Przyjrzyjmy się wiec wspólnie, w jaki legalny sposób możemy pozyskać bazę danych obejmującą firmy, oraz z czym tak naprawdę się to wiąże.

Pozyskanie bazy firm z CEIDG

Najprostszym, a zarazem darmowym sposobem na pozyskanie bazy firm, jest skorzystanie z państwowej wyszukiwarki, jaką oferuje Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej. Zaletą jest również to, że dzięki widocznym kodom PKD, możemy w przybliżeniu określić, czym zajmuje się dana firma. Niestety rozwiązanie to ma pewne wady. Należą do nich między innymi ręczne wyszukiwanie. To z kolei bardzo często oznacza, że będziemy musieli poświęcić wiele czasu na znalezienie interesujących nas firm. Wszystkie z nich bowiem musimy ręcznie przeklikać. Ponadto w większości przypadków baza CEIDG nie zawiera danych kontaktowych. Te z kolei musimy pozyskać innymi metodami. Kolejnym ograniczeniem, jest również to, że w bazie Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności gospodarczej nie znajdziemy spółek. Te informacje dostępne są w KRS.

Wykupienie dostępu do płatnych baz

W tym wypadku wykupienie możemy podzielić na dwie kategorie, a mianowicie legalną oraz nielegalną. W przypadku tej drugiej musimy się liczyć między innymi z potencjalnymi karami dotyczącymi złamania przepisów RODO. Alternatywą dla tego typu dziań jest wykupienie dostępu do legalnej bazy firm. Rozwiązane to jest cenione przez wiele osób, między innymi z tego powodu, że są to tak zwane ciepłe kontakty. Między innymi z tego powodu portale oferujące tego typu bazy cieszą się stale rosnącym w Polsce i nie tylko powodzeniem. Jeżeli zaś chodzi o cenę tego rozwiązania, to zazwyczaj jest ona uwarunkowana wielkością danej bazy. W zdecydowanej większości waha się ona jednak od kilkudziesięciu, do kilkuset złotych. Nie oznacza to jednak, że rozwiązanie to nie jest pozbawione wad. Często bowiem do jednej bazy ma dostęp wielu użytkowników. To z koeli może oznaczać, że klient, do którego będziemy chcieli dotrzeć, zostanie pozyskany wcześniej przez naszą konkurencję.

Zlecenie utworzenia bazy firm

Alternatywną opcją jest również utworzeni bazy danych firm. W tym momencie zapewne zastanawiają się Państwo, komu najlepiej jest powierzyć tego typu zadanie. Rozwiązania tego problemu są dwa, a mianowicie zatrudnienie pracownika zajmującego się pozyskiwaniem firm do bazy danych, oraz zlecenie tego zadania firmie zewnętrznej. Plusem tego pierwszego rozwiązania jest to, że pracownik może lepiej znać Państwa potrzeby, przez co łatwiej będzie mu znaleźć odpowiednie firmy. Natomiast firmy specjalizujące się w tego typu zadaniach, takie jak na przykład call center, mają całe zespoły pracowników, którzy zajmują pozyskaniem kontaktów do baz danych. Niestety, skuteczność tego typu kontaktów nie przekracza 3%.

Udostępnij