Tendencje Gospodarcze

Gospodarka i tendencje rozwojowe Górnego Śląska

Tendencje Gospodarcze GórnegośląskaWojewództwo śląskie jest obecnie głównym przemysłowym regionem kraju, który zlokalizowany jest w jego południowej części. Jego przemysłowy charakteru ukształtował się w szczególności w okresie XIX weku, kiedy to rozbudowano tu znacznie sieć kopalni węgla oraz hut. Dzisiaj przemysł nadal jest najbardziej popularnym sektorem, w którym pracuje ponad 488 tysięcy mieszkańców regionu, niemniej jednak jego struktura gospodarcza uległa w ostatnich latach znacznemu zróżnicowaniu.

Obecnie województwo śląskie daje szerokie możliwości rozwoju jako wysoce uprzemysłowiony oraz zurbanizowany teren z gęstą siecią miejską. Na szczególną uwagę zasługuje Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna (KSSE) działająca w województwie, która pozwala przedsiębiorcom zakładającym tu działalność korzystać z atrakcyjnych obniżek podatkowych. To właśnie na obszarze KSSE działają obecnie liczne firmy motoryzacyjne, a także w branży drzewnej, wyrobów szklanych, maszynowej.

Oczywiście, województwo śląskie ma także dużo do zaoferowania mniejszym przedsiębiorstwom. Miasta Aglomeracji Śląskiej w porównaniu z innymi dużymi miastami w Polsce jak Warszawa, Kraków, Poznań czy Wrocław wyróżniają się niższymi kosztami życia, w tym zakupu mieszkań i lokali, a także prowadzenia działalności, co powoduje, że na rozpoczęcie jej właśnie tutaj decyduje się coraz więcej osób.

Wobec tego województwo śląskie jest atrakcyjnym terenem inwestycyjnym, który daje szerokie możliwości rozwoju przedsiębiorcom niemalże w każdym sektorze gospodarki.